Svenska Modellbåtsförbundet
SMBF bildades vid en kupp på SMU:s, Svenska Modellsportunionens, årsmöte i Stockholm den 21 maj 1960. Efter 5 timmar var det klart och SMBF uppstartat med Owe Johansson och Sture Andreasson som dom första styrelse funktionärerna. Det var vid den tiden som radiostyrning av såväl båtar som flyg började sprida sig snabbt över landet och tillförde ytterligare en dimension till hobbyn. En verklig pionjär var Erik Göte Berglund som med sitt företag Telekontrol i Insjön, försåg marknaden med sin konstruktion Tele-Pilot.
Kurt Persson berättar; Min första tävling beskådade jag i Örebro, troligen -61. Det var många tävlande, men jag minns speciellt Erik Göte Berglund från Insjön. Han körde förnämligt på den lokalt komponerade banan. Och hans radio fungerade! Det var inte så vanligt på den tiden och hans Tele-Pilot inledde en ny era. Nu hade alla en chans till bra resultat, tidigare vann den som kunde få radion att fungera. Min första radiostyrning blev alltså en Tele-Pilot. En en-kanalare med gyroservo, ett unikt och förnämligt servo. I sändaren var det 90 volt och i mottagaren 45 volt. Allt för radiorörens skull.
När ”glödstiftsmotorerna” började konkurrera ut dieselmotorerna vaknade intresset för speed-klasserna. Naturligt nog blev det speedklasserna med deras triangel/navigeringsbana som dominerade på tävlingarna. (F1 är hastighetstävling och F3 körskicklighet) Speed klasserna hade under många år hög klass inom SMBF med stora internationella framgångar. Tyvärr så avstannade verksamheten i början på 2000-talet trots stora internationella framgångar såväl i F1 som F3 klasserna på både junior som senior sidan. I dag bedrivs denna verksamheten mestadels i södra Sverige med inriktning på ungdomar och dom mindre klasserna, FSR 1,8 och FSR 2,5.. Stockholmsregattan är ett exempel. En mycket trevlig tävling i sportens ungdom som kördes på sjön Trekanten, där många tävlande kämpade om äran. Stockholmsregatten startade i början på 60-talet och 1965 startade 14 i navigering och 10 i speed för 10-kubikare.
I mitten på 60-talet började vi få radioanläggningar med flera sändningsfrekvenser vilket möjliggjorde att flera båtar kunde köras samtidigt. Dessutom blev det vanligt med fler kanaler så att förutom att kunna styra aå kunde även farten regleras. Några framåt pojkar hade fått reda på att man utomlands börjat tävla med flera samtidigt på banan under längre tid, FSR hette det. På en tävling, troligen i Hallsberg, beslöt några att prova detta nya. Några bojar lades ut för ett första tävlingsförsök. Kurt Persson berättar; ”De flesta av oss hade en tank för ca 5 min körning, så det blev till att köra in och tanka ofta. Min medhjälpare tog in min båt till bryggan och tankade utan att motorn, en ED dieselmotor, behövde stannas. I början gick det riktigt bra, men motorn gick allt sämre och efter några tankningar stannade den helt. Besynnerligt, men det klarnade, min medhjälpare hade vänligt nog tankat med sitt eget bränsle. Han körde dock glödstiftare…” FSR-klassen, FSR-V, växte snabbt med stora tävlingar och internationellt deltagande, tex Lerums Grand Prix och Växjöregattan Under andra halvan av 70-talet hade Växjöregattan sin höjdpunkt. Tävlingen genomfördes under Pingsthelgen i dagarna tre och samlade tävlande både från Öst- och Västtyskland, Holland samt Finland. Konkurrensen var imponerande med resultat i toppklass 1992 arrangerades VM tävlingar i Nyköping för samtliga FSR-klasser. För den intresserade har Thomas Cronqvist sammanställt material kring FSR VM 1992.
En septemberdag 1972 kördes den sedan länge emotsedd första ”Heat racingtävling” FSR-H, vid Stora Delsjön utanför Göteborg. I referatet i SMBF-nytt läser man att denna försökstävling gett många erfarenheter om hur man skall arrangera tävlingar av den typen. Första SM tävlingen arrangerades 1973 i Saltskogsfjärden i Södertälje, den så kallade Scaniasjön. Föregångslandet inom Heat-Racing, FSR-H, har varit USA och SMBF har under åren varit och är en av dom ledande nationerna i Europa.
SMBF:s verksamhet omfattade även segelbåtar och skalabåtar.
Segel verksamheten utvecklades framgångsrikt och fick hög internationell klass. Redan 1970 fick SMBF förtroendet att arrangera EM för segelbåtar i klasserna 10-R och M samt två friseglande klasser. Tyvärr så lämnade segelverksamheten SMBF i början på 80-talet för att bilda en egen organisation Svenska Modell Segel Förbundet. En av orsakerna sägs vara att man önskade medlemskap i IMYRU, vilket SMBF ej kunde bli pga. anslutningen till NAVIGA.
Även skalasektionen utvecklades med stor framgång. SM kördes på olika platser i landet, men även "vanliga" tävlingar blev populära. T.ex. Skala träffen vid Jättens handfat i Katrineholm är ett exempel som kördes i många år. 1975 startade 25 tävlande och 1983 startade 31 båtar i samma klass. 1997 lämnade dom skala aktiva klubbarna SMBF och startade ett eget förbund, SFMF, troligen så kände man sig som en främmande fågel i en organisation med idel hastighetsåkare. Idag bedrivs verksamheten på klubbnivå.
Under 1990-talet förekom samtal mellan SMBF och SVERA angående sammanförande av modellbåtsporten till ett förbund. Under senare delen intensifierades arbetet och 1998-99 öppnades Offshore-tävlingarna mellan förbunden och respektive licens gällde i båda förbunden. En ide´ var att införa SMBF som en sektion för all modellåtsport under SVERA:s paraply. Detta fordrade en omorganisation, men 1999 beslutade SVERA att ej förändra sin organisations-struktur. Detta medförde att modellbåtklubbar som tidigare tävlat inom SVERA sökte medlemskap i SMBF. Som en konsekvens av detta beslutade SMBF:s årsmöte 2000 att inrätta 2 nya sektioner FSR-O, Offshore och FSR-E, El-sektion. Redan samma år, 2000, genomfördes dom första FSR-O tävlingarna med SM- värdighet i SMBF:s regi. Större delen av SVERA:s modellbåtåkare hade då flyttat över till SMBF och bildat Offshore sektionen.
Elbåtsverksamheten startade i februari 2000 när 9 st entusiaster samlades och en första styrelse utsågs. Formellt inordnades verksamheten i SMBF:s verksamhet när sektionen bildades vid förbundsmötet i mars samma år. Under sommaren 2000 arrangerades 4 tävlingar i Saltsjö-Boos regi. Under vintern startades en Poolcup för båtar av typ ECO Joker. Tävlingarna genomfördes som namnet antyder i en pool/simbassäng i Näckenbadet, Saltsjöbaden. Tävlingarna blomstrade under första halvan av 2000-talet men kunde inte växa sig stark inom SMBF:s regi, utan verksamheten fortsatte i lokala klubbar. Ett förslag togs fram till förbundsmötet 2002 och fick till följd att El-sektionen och Speed-sektionen slogs samman till en M-sektion. Därmed så speglar denna nya sektion Navigas motsvarighet, sektion M. Svenskt internationellt deltagande i dom extremaste klasserna har även förekommet.
Historiskt har SMBF tävlat inom segel, skala, speed, FSR (V, H och O) och med ett medlemsantal som mest varit uppe i ca 400 medlemmar samt att idag tävlar inom FSR (V, H och O) samt M-sektionen med ett medlemsantal på ca 100 tävlande.
Huvuddelen av den äldre historiken är hämtad från Kurt Perssons berättelse vid SMBF:s 40 årsjubileum år 2000
Carl-Eric Gullberg
|