Och nu hade priset gått upp till 3550 kr när jag skulle beställa
när jag till slut hade bestämt mig.. :-(
Så frågan är vad hittar man för bra marin 21:a ?
Vad rekommenderas ?
CMB 21 valvola? Är de skillnad på årsmodellerna på dom motoren?
Konvertera en bilmotor? Finns ju mycket att väjla på där till hyffsade priser.
Svarva till en kyltopp går alltid att fixa själv.
Har även kikat på kines motorer. Är de bara skit eller?
http://www.stsrc.com.tw/ Deras marinmotor finn både som 21 och 28 .
Finns på ebay för 110 dollar
Svårt att råda om man som jag är part i målet så att säga

, men visst är 110 dollar billigt, du har den hemma för ca 1200-1300:- inkl moms/tull. Blir ju lite grisen i säcken men att den har samma prestanda som de Italienska motorerna tror jag absolut inte. Och livsländen är nog inte heller särskilt lång. När det gäller motorer så är det så att man får vad man betalar för.
OPS, CMB och Rossi samt KB och OS i viss mån är dessutom de motorer som du kan få tag på delar till i sverige om något skulle hända.
Så mitt råd får bli, Om du väljer mellan en billig kinamotor eller din "gamla" KB, välj KB´n de är inget fel på den. Om du tänkt tävla så spara ihop pengar till en modern motor av känt märke där du kan få tag på reservdelar snabbt och enkelt.
Alternativt kan du köpa två eller tre kinamotorer på en gång, men risken är rätt stor att du blir besviken både vad gäller kvalité och prestanda. Jag vet att det finns en del kinamotorer (26cc bensinare) som är riktigt bra så har du tur kan du hitta bra grejer även från Kina.